نمای مدرن ساختمان چه ویژگی‌هایی دارد

نمای مدرن ساختمان

نمای مدرن ساختمان، با تلفیق هنر و فناوری، فصلی نو در معماری مدرن گشوده است. ویژگی‌های نمای مدرن، نه تنها در بهره‌مندی از مصالح و تکنولوژی‌های نوین خلاصه می‌شوند، بلکه به معبری برای بیان مفاهیم نوآورانه و پایدار در معماری نیز بدل شده‌اند. ویژگی نمای مدرن شامل خطوط زیبا و دقیق، استفاده از مصالح با کیفیت بالا، و همچنین نوآوری در طراحی است که سمبلی از زیبایی و کارآمدی را به نمایش می‌گذارد. این نماها دقیقاً آنچه را که از یک بنای مدرن انتظار می‌رود، تبلور می‌بخشند: نه تنها شکل و شمایلی جذاب و چشم‌نواز، بلکه عملکردی مطلوب در بهینه‌سازی انرژی و فراهم‌سازی آسایش و آرامش. انعکاس تفکر معمار، در نمای مدرن، بیش از پیش قابل مشاهده است و گامی استوار در جهت تحقق بناهایی است که نه تنها پاسخگوی نیازهای امروزین هستند، بلکه رویای زندگی در فضاهایی دلنشین و همزیست با محیط زیست را محقق می‌سازند.

درباره نمای مدرن ساختمان بیشتر بدانیم

نمای مدرن در معماری ایران همواره مظهری از نوآوری و پیشروی در طراحی و اجرا تلقی می‌شود. معماران سبک مدرن با الهام از اصول و قواعد نوین معماری، خلاقیت و نگاهی جسورانه را به کالبد ظاهری ساختمان‌ها می‌بخشند. این نوع نمایشگر سادگی در تعریف و تجلی فرم های معماری است که در آن از پیچیدگی‌ها و تزئینات اضافه که مشخصه‌ی نماهای کلاسیک می‌باشد به طور قابل توجهی کاسته شده و در عین حال، جزییات جدید و متنوعی را به تماشا می‌گذارد.

در نمای مدرن، استفاده از مواد و متریال‌های متفاوت، که با دقت و ظرافت خاصی در کنار هم قرار گرفته‌اند، شاهد تطابقی هنرمندانه می‌باشیم. عناصر شیشه، بتن، آهن، چوب و سایر مصالح نوین معماری، با هم ترکیب شده و فضایی منحصربه‌فرد و متمایز را می‌سازند. اگرچه تاکید بر سادگی است، اما تنوع در انتخاب مصالح می‌تواند از یک‌سو به مقررات معماری مدرن وفادار بماند و از سوی دیگر، غنای بصری و تجربه‌ی حسی غنی‌تری را خلق کند.

در ایران گاهی شاهد به‌کارگیری تعداد زیادی مصالح در نمای مدرن هستیم که می‌تواند بر تعادل و هارمونی فرم‌ها تأثیر بگذارد. این ممکن است به نظر برخی از ناظران به عنوان افراط در تجمل‌گرایی تلقی شود و یا مگر آنکه با دقت نظر و هوشمندی خاصی برنامه‌ریزی و اجرا شود. مهم است که معماران در هنگام طراحی نمای مدرن، توجه داشته باشند که هر تزئین و افزوده‌ای باید به معناداری، اثربخشی و کیفیت کلی نما بیفزاید، نه آنکه صرفاً به هدف افزایش جلوه‌ی ظاهری گنجانده شود.

در نهایت، نمای مدرن باید معانی و ارزش‌هایی که پشت هر خط و سطح آن نهفته است را به نمایش بگذارد و مخاطب را به ارزیابی و تأمل درباره‌ی روابط فرمی و عملکردی بین فضا و پوسته‌ی سازه بکشاند. این نگرش حرفه‌ای خواستار درکی عمیق از مواد، فرم‌ها و نیازهای فرهنگی و اجتماعی است که نمای مدرن باید پاسخگوی آن باشد.

مصالح و متریال نمای مدرن

نمای مدرن می تواند از متریال های مختلفی به صورت تکی و یا ترکیبی از آنها تشکیل شود. در نمای مدرن از مصالح و متریال های گوناگونی استفاده می کنند. در نمای مدرن سعی می شود با استفاده از خطوط افقی و قائم و ایجاد شکل های منظم نمایی زیبا و جذاب ایجاد شود.

برای طراحی نمای ساختمان به صورت زیبا و در عین حال کاربردی بهتر است بدانیم که چه مصالحی را باید در کنار یکدیگر استفاده کنید تا زیبایی نمای خارجی ساختمان چند بابر شود و علاوه بر این هماهنگی بیشتری در نما ایجاد شود.

عوامل مؤثر در ایجاد و طراحی نمای ساختمان‌های مدرن

– شیوه ای که در ساخت و احداث ساختمان به کار رفته است

-میزان دسترسی کارفرما به مصالح ساختمانی

– نوع کاربری ساختمان یا فضای مورد نظر (اداری، آموزشی ، مسکونی و …)

– رعایت ضوابط و اصول مجموعه شهری و زیبایی شهری و توجه به هماهنگی ساختمان با سایر ساختمان های مجموعه شهری

– شرایط و وضعیت آب و هوایی و اقلیمی منطقه و جهت وزش بادهای زمستانی و نیز جهت و نحوه تابش آفتاب بر سطح نما

– اطلاع از وضعیت زمین شناسی منطقه

– در نظر گرفتن و توجه به میزان بودجه در دسترس

و در نهایت گسترش علم و فناوری ارتباطات ، برای بهره گیری از وسایل و تجهییزات مدرن و مصالح نوین و نیز ایده گرفتن از نماسازی سایر کشورهای دارای سبک های خاص و پیشرفته در معماری ساختمان ، البته متناسب با شرایط محیطی و اقلیمی منطقه مشابه در کشور

با ورود متریال و مصالح جدیدتر و مدرن تر به صنعت ساختمان و نمای ساختمان ،نمای ساختمان ها نیز مدرن تر و جدیدتر می شود.

نمای ساختمانی مدرن است که هم از نظر متریال و هم از نظر طراحی مدرن باشد.

اصول طراحی نمای ساختمان‌های مدرن

1- تلفیق متریال های مختلف بر طراحی نما

2-رعایت تناسب رنگ در نمای ساختمان

3-سادگی و خوانایی نمای ساختمان

4- پیوستگی عناصر به کار رفته

5- نورپردازی نمای ساختمان

6-شفافیت بصری نمای ساختمان

7-استفاده از یک عنصر شاخص

8-به کارگیری یک ریتم مشخص

9-توجه به درون گرایی و برون گرایی

انواع نمای مدرن کدم‌اند

1- نمای کامپوزیت

2- نمای بتنی

3- نمای شیشه ای

4- نمای ترموود

5- نمای سرامیک خشک

6- نمای شیشه ای فریم لس

7- نمای اچ پی ال

8- نمای لوور آلومینیوم

چند نمونه نمای مدرن داخلی و خارجی

چند نمونه نمای مدرن داخلی و خارجی ساختمان

موزه بزرگ منطقه ای خراسان

پردیس سینمایی پارک ملت

ویلای مشا

نمونه های خارجی :

هتل W بارسلون- اسپانیا

خانه رقص پراگ

گرند تئاتر ملی پکن- چین

دیدگاهتان را بنویسید