طراحی آب‌نما

طراحی آب‌نما

طراحی آب‌نما

در طراحی خارجی و داخلی ویلاها و خانه ها و ساختمان های بزرگ می توان از المان ها و فاکتورهای مناسب بسیاری استفاده نمود. با استفاده از این موارد به راحتی میتوان منظره ای زیبا ساخت که موجب با ارزش تر شدن ویلا و یا خانه گردد.

یکی از مواردی که همیشه در ساخت ویلا به سبک مدرن ،مورد استفاده بوده،آبنما می باشد.آبنما المانی است که در آن برای آب ،نوعی حرکت پیش بینی می شود که صدای ناشی از آب و حرکت زیبای آب در طبیعت را شبیه سازی می کند و می تواند سبب بهبود فضای محیط شود و فضایی آرام بخش و طبیعی با صدای روح نواز آب ایجاد کند. میزان مصرف آبنماها بسیار کم می باشد چرا که این آبنماها معمولا دارای چرخه بسته ای از آب هستند و مصرف آنها فقط در حد تبخیر است.

امروزه آبنماها را در لابی آپارتمان ها و هتل ها ، رستوران ها ، ادارات و حتی درون منزل هم می توان مشاهده کرد و حتی می توان بر روی نمای ساختمان های خاصی نیز از انواع آبنماها بهره برد.

آبنماها در دوره های باستان نیز همیشه مورد استفاده بوده و قدمت فراوانی دارند و همیشه هم مورد استقبال معماران و طراحان بوده است.

نخستین مستنداتی که در مورد آبنماها وجود دارد، به 4000 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. در ایران نیز از بقایای سرامیک‌ها در باغ‌ها و باغچه‌های بسیار قدیمی، پر واضح است که از آبنما در دکوراسیون باغ‌ها استفاده می‌شده است. ریشه و اصل سنت آبنماهای غربی به یونان برمی‌گردد که هم شواهد باستان شناسی و هم کنده‌کاری‌های موجود بر گلدان‌ها، مدرکی بر این مدعا به شمار می‌روند. در سال‌های ابتدایی، آبنما به عنوان منبع آب استفاده می‌شد و کاربردی شهری داشت، اما به مرور، فرهنگ‌های دیگر علاوه بر جنبه کاربردی، از آبنماها به عنوان عنصری دکوراتیو استفاده کردند.

در میان آبنماهای باستانی، آبنماهایی که در عصر رنسانس ساخته و استفاده شده‌اند، بسیار معروف هستند که این محبوبیت و معروفیت با ساختار مدور و چند گوشه و طراحی تندیسی آنها ارتباط دارد. آبنماهای زینتی نیز همواره به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون خانه دولتمردان و کاخ‌های سلطنتی محسوب می‌شدند که نمایشی زیبا و چشمگیر از جریان آب را به وجود می‌آوردند. البته، طراحی و ساخت این آبنماهای خانگی به مهارت های مهندسی خاص نیاز داشت. آبنماها با گذشت زمان به دکوراسیون خانه‌های عادی نیز راه پیدا کرد و دیگر منحصر به خانه و بناهای خاص و افراد خاص نمی‌شد. در حقیقت، وجود آبنما در دکوراسیون داخلی خانه اتصالی بین طبیعت خارج از خانه با دکوراسیون داخلی خانه به شمار می‌رفت.

با ساخت و ایجاد آبنما در فضای خارجی ساختمان ها مخصوصا ویلاها و باغ ها ، فضای اشرافی و سلطنتی به وجود می آید.

آبنماها دارای انواع ،اشکال و اندازه های مختلفی هستند که متناسب به محل نصب و نوع استفاده ،طراحی می شوند.

درساخت و ایجاد آبنما باید برخی از نکات به خوبی رعایت شود که با رعایت این نکات می توان محل مناسب و زیبایی برای فضای خارجی ویلا ایجاد کرد.

ایجاد فضایی خنک،انعکاس آرامش و تحرک می تواند فضای سازی مناسب برای یک آبنما باشد، همچنین نورپردازی مناسب و اصولی درون آبنما ،موجب زیبایی و چشم نوازی چند برابر آبنما خواهد شد.اجرای آبنما تقریبا در تمامی مکان ها میسر است.

آبنماها دارای انواع مختلفی می باشند، در گذشته آبنماها همان حوض ها و فواره ها بودند که در حیاط خانه و باغ ها از آن استفاده می شد،آبنماهای کلاسیک ،آبنماهای ایستا و بدون تجهیزات کنترلی پیچیده از آبنماهای قدیمی می باشند.

از انواع مدرن آبنماها هم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– آبنماهای حبابی

– آبنماهای شیشه ای

– آبنماهای رشته ای

– آبنماهای سنگی و سرامیکی

– آبنماهای استنلس استیل

– آبنماهای موزیکال و ریتمیک

اصول اساسی که هنگام طراحی و اجرای آبنماها همیشه باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

1- آبنما نباید زیر دخت باشد ،حشرات و فوضولات پرندگان و بطور کلی ذراتی که از درخت می ریزد باعث آلودگی آب شده و موجب گرفتگی فیلترها و گلوگاه پمپ ها می گردد.

2- آبنما نباید در مسیر بادهای شدید باشد.بادهای شدید باعث اختلال در الگوی ریزش آب آبنما شده و موجبات ریزش آب به بیرون از لبه های حوض اصلی را فراهم می آورد. از این رو ارتفاع ستون آب نباید بیشتر از فاصله نزدیکترین لبه حوض اصلی از فواره باشد.

3- عمق منبع ذخیره آب به منظور کاهش مصرف آب و ملاحظات امنیتی برای کودکان ، باید عمق آب تا حدامکان در سطح قابل قبولی ثابت بماند.

4- محافظت توسط شبکه های آهنی ،گودالها و حفره هایی که برای نصب تجهیزات آبنما در کف حوض ساخته می شوند ،می بایست توسط شبکه های آهنی پوشانده و محافظت شوند، این شبکه جدا از توری هایی است که مانع عبور آشغال و اجسام مزاحم می شود.

اجرای آبنما ،یک عملیات حرفه ای و تخصصی می باشد و انجام موفقیت آمیز آن ، نیازمند دانش و تجربه می باشد.

بهتر است برای خرید یا طراحی و ساخت یک آبنما در محل مورد نظر خود ،علاوه بر بررسی قیمت دقیق و به روز آبنما ف از مشاوره با متخصصین برای طراحی آن در محل مورد نظرتان، کمک بگیرید.

تعدادی از زیباترین آبنماهای ایران:

– آبنمای موزیکال و هارمونیک پارک کوهستان- یزد

– آبنمای پارک آب و آتش- تهران

– آبنمای دریاچه بوستان جوان -قم

آبنماهای خارج از ایران :

– آبنمای موزیکال و ریتمیک ویلانکورت – سانفرانسیسکو – آمریکا

– آبنمای موزیکال بلاگیو – لاس وگاس-آمریکا

– آبنمای شیرآب -اسپانیا

– آبنمای باغ ورسای – کاخ ورسای- فرانسه

– آبنمای آرچیبالد – سیدنی – استرالیا

– آبنمای دوستی ملت ها -مسکو -روسیه

دیدگاهتان را بنویسید