نگهداری آسانسور

عملکرد درست آسانسور در یک مجتمع مسکونی یا اداری ،اهمیت زیادی دارد ،زیرا باعث حفظ جان و امنیت ساکنان آپارتمان می شود.برای سرویس آسانسور و تعمیر قطعات داخلی آسانسور ،باید از افرادی برای این کار استفاده گردد که تخصص و تجربه این کار را دارند.

در دهه های گذشته آسانسورها بسیار حادثه ساز بودند و سالانه چندین تن جان خود را به خاطر نقص در عملکرد آسانسورها از دست می دادند.به همین دلیل بعد از بررسی های همه جانبه قانونی جهت اجباری شدن سرویس و نگهداری آسانسورها وضع گردید.

سرویس آسانسور از لحاظ قانونی و فنی باید ماهیانه ،توسط یک سرویسکار آسانسور مجرب انجام گردد.

نگهداری آسانسور به معنای داشتن قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور با یک شرکت معتبر سرویس نگهداری آسانسور می باشد.

سرویس و نگهداری آسانسور چیست ؟

منظور از سرویس و نگهداری آسانسور ،بررسی قطعات آسانسور و نظارت کلی برعملکرد آن است. هر سیستمی بعد از نصب شدن نیاز به نگهداری و سرویس دارد و این کار سبب عملکرد بهتر دستگاه و ایمنی آن در حین کار خواهد شد.باید توجه داشت که خدمات نگهداری آسانسور به اندازه نصب آسانسور اهمیت دارد و لازم است به اندازه نصب برای آن وقت صرف شود.

سرویس و نگهداری آسانسور باید به صورت ماهیانه انجام گیرد که این امر از نظر اقتصادی نیز به صرفه خواهد بود ،زیرا این سرویس ماهیانه باعث می شود تا در صورت خرابی یک قطعه و تعویض سریع و به موقع آن سایر قطعات آسیب نخواهند دید و در نتیجه سیستم دچار آسیب های کلی نخواهد شد.

اصول فنی که برای تداوم کار یک آسانسور باید رعایت نمود:

هر آسانسور برای اینکه بتواند به طرز صحیح به فعالیت خود ادامه دهد،نیازمند رعایت اصولی فنی است تا کارایی آن مختل نگردد .در ادامه به برخی از موارد اشاره می گردد

-تعیین ظرفیت آسانسور به ازای هر نفر

– میزان سرعت

– مقدار ارتفاع

-کنترل درب ها

– مکان قرار گیری اسانسور

– ولتاژ برق

-و….

مسلما نمی توان انتظار داشت بدون بررسی های دقیق بر روی این پارامترها توسط مهندسین مربوطه دستگاهی با این عظمت ،طراحی و تجهیزات به کار رفته منظم،بدون عیب،با طول عمر بالا به فعالیت خود بپردازد.

هرچه متریال ها و بجهیزات به کار رفته در ساخت آسانسورها با کیفیت باشد، باز هم احتمال خرابی و از کار افتادن آنها وجود داشته و نیاز به حضور افراد متخصص و با سابقه که بتوانند در کمترین زمان بهترین خدمات را ارائه دهند،احساس می شود.

برخی از مهمترین دلایل ایجاد نقص فنی در سیستم آسانسور

– تغییرات ناگهانی ولتاژ : تغییرات ناگهانی ولتاژ برق می تواند بر کارایی صحیح آسانسورها تاثیر نامطلوب گذاشته و قطع های پی در پی آن باعث خرابی و از کارافتادگی این تجهیزات ساختمان ها گردد.

افت فشار برق نیز به هر دلیلی رخ دهد امکان عملکرد مثبت را از این سیستم ها سلب نموده و گاه به حدی می رسد که نیاز به یک متخصص به منظور عیب یابی و رفع آن احساس می شود.

– استفاده بیشتر از ظرفیت تعریف شده آسانسورها: شاید بخش عمده خرابی های آسانسور را استفاده نا به جا و بیش از ظرفیت و توان آنها به خود اختصاص داده باشد.هر آسانسور به طور دقیق گنجایش تعریف شده ای دارد که در صورت بی توجهی به آن خرابی و صرف هزینه های اضافه را به دنبال خواهد داشت.

مواردی از این قبیل که تاثیر بسزایی در خرابی آسانسورها دارد:

– حمل لوازم منزل با آسانسورهای مخصوص مسافر

– دستکاری افراد نابلد در سیستم های آسانسور

– اعمال فشار و یا ضربه به درب ها

– فرسوده شدن تجهیزات

– کیفیت بداجناس به کار رفته

– و….

– بروز مشکل در سیستم های الکتریکی و مکانیکی : استفاده فراوانی که آسانسور در ساختمان ها با تعداد واحدهای زیاد می شود ، به طبع خرابی سیستم های الکتریکی و مکانیکی را به دنبال دارد.متخصصین خدمات سرویس و نگهداری آسانسور ،در برطرف کردن این مشکلات نقش بسزایی دارند. عیب یابی مهمترین بخش کار یک متخصص می باشد که در صورت تشخیص درست و به موقعف میتوان امید داشت که آسانسور مدت ها بدون کوچکترین مشکلی به فعالیت خود ادامه دهد.

مزایای سرویس و نگهداری کامل و مرتب آسانسور

1- با سرویس مرتب آسانسور ،هزینه های ناشی از تعمیر و خرابی آسانسور بسیار کمتر می شود.

2-سرویس و نگهداری مرتب آسانسور ، باعث کاهش اتفاقات ناگوار مانند خرابی سیستم ترمز آسانسور،ساییدگی سیم بکسل آسانسور ،شل شدگی اتصالات آسانسور، فرسودگی قطعات و …. خواهد شد.

3-میزان امنیت افراد در هنگام استفاده از آسانسور بیشتر می شود و افراد با خیال راحت تر سوار آسانسور خواهند شد.

4- میزان مصرف انرژی آسانسور بعد از سرویس شدن کاهش پیدا می کند و با این کار ، در هزینه برق آسانسور و شارژ ساختمان صرفه جویی می شود.

5-نگهداری و سرویس مرتب آسانسور ،باعث افزایش سرعت آسانسور می گردد.

6-آسانسور سرویس شده ،هنگام شروع به حرکت و توقف ،ترمزهای ناگهانی و تکان دهنده نخواهد داشت و به راحتی بالا و پایین می رود.

7- آسانسوری که به صورت مرتب سرویس می شود ،عملکرد بهتری دارد و تمیز و نو به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *