شرکت تحکیم صنعت صعود،ارائه دهنده خدمات| نماشویی| نقاشی نمای ساختمان| پیچ رولپلاک نما| و ده ها خدمات دیگر

نمای کامپوزیت و روش نگهداری آن

نمای کامپوزیت و روش نگهداری آن

http://tahkimsanat.com/news/view/95/1006

امروزه یک یاز شناخته ترین و مطرح ترین متریال برای استفاده در نمای ساختمان ،ورق کامپوزیت آلومینیوم می باشد و به دلیل سبک بودن و کاستن از بار ساختمان و هم چنین زیبایی مدرن و برخی از خصوصیت های فیزیکی و شیمیایی ، یکی از بی رقیب ترین مصالح ساختمانی می باشد.

عمده کاربرد ورق کامپوزیت پانل آلومینیومی در صنعت ساختمان،در امر نماسازی ساختمان،سقف کاذب و دکوراسیون است.

مهمترین دلیل اصلی کاربرد ورق کامپوزیت های آلومینیوم در نمای ساختمان ،سبک بودن است ،بطوری که هر مترمربع از این ورق ها تنها 5 کیلوگرم وزن دارند و به همین دلیل این کاهش وزن تاثیر مستقیمی بر سازه ساختمان دارد که با کاهش ابعاد پی ها ،ستون ها و… صرفه جویی قابل توجهی در مصالح سازه ای به وجود می آید و این امر موجب کاهش نیروی حاصل از زلزله بر ساختمان می گردد.

ورقهای کامپوزیت آلومینیومی از جمله مصالح پیشرفته معماری می باشد که به دلیل کیفیت مناسب و عدم وجود هرگونه محدودیت در طراحی و اجرای آن استقبال فراوانی در صنعت ساختمان از آن شده است.

کامپوزیت ها به عنوان مصالح ساختمانی کاربردهای فراوانی دارند که مواردی از آن به شرح زیر می باشد :

– نمای خارجی ساختمان هافبرج ها با کاربری های گوناگون

– سقف کاذب و دیواره های صنعتی

– دکوراسیون داخلی ساختمان های تجاری و فروشگاه ها

– جایگاه های عرضه سوخت بنزین و CNG

– بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی

– دیواره های تونل ها و پایانه های مسافربری

کامپوزیت ها مزایای فراوانی دارند ولی مهمترین مزیت کامپوزیتی آن است که با توجه به نیازها، می توان خواص آنها را کنترل کرد. بطور کلی مواد کامپوزیتی دارای مزایای زیر می باشند:

– مقاومت مکانیکی نسبت به وزن بالا

– مقاومت در برابر خوردگی بالا

– خواص عایق حرارتی خوب

– قابلیت شکل دهی

– عمر نسبتا طولانی

– به جهت دارا بودن سطح بسیار صاف و صیقلی ،اشعه خورشید را بازتابانیده و گرما را جذب نمی نماید.

امروزه حتی ورق های کامپوزیت با قابلیت های خاص نیز برای مصارف ویژه عرضه شده اند که ورق کامپوزیت ضدحریق و ورق دارای فناوری نانو از این جمله می باشند.

با توجه به مطالب بالا ، یکی از کاربردهای اصلی کامپوزیت آلومینیومی در نمای ساختمان می باشد.نمای کامپوزیت اولین بار در کشور آلمان ابداع و به دلیل کیفیت مناسب و نداشتن محدودیت در طراحی و اجرا مورد استقبال شدیدی قرار گرفت.

نمای کامپوزیت شامل دو ورق آلومینیومی است که ما بین آنها لایه ای پلاستیکی پلی اورتان قرار دارد که به روش اکستروژن(روش حجمی ، برای تغییر شکل مواد به منظور کاهش ضخامت یا سطح مقطع آنها) به هم پرس شده اند.

یکی از مهم ترین روش های بالابردن طول عمر کامپوزیت نمای ساختمان،نگهداری اصولی از کامپوزیت ها می باشد که شستشوی نمای کامپوزیت ها از آن جمله می باشد.

بهترین روش جهت نگهداری کامپوزیت های نما، شستشوی فصلی (سالیانه 4 مرتبه ) و یا حداقل یکبار در سال می باشد. وقتی که هر قصل کامپوزیت ها شستشو گردند، دیگر رسوب و جرم بر روی آنها نفوذ نکرده و دچار به اصطلاح چرک مردگی نمی گردند. در شستشوی فصلی یک شستشوی ساده با استفاده از واترجت و ابر وطی (روش سنتی)جهت پاکسازی نمای کامپوزیت از گرد و غبارها کافی می باشد و این شستشوی دو مرحله ای فصلی باعث افزایش طول عمر نمای کامپوزیت می گردد.

ولی اگر نمای کامپوزیت بیشتر از یکسال شستشو و نماشویی نگرددو اگر این نما بالاخص در مرکز شهر و مسیر تردد وسایل نقلیه باشد جرم و روسب در لایه های کامپوزیت نفوذ کرده و دچار چرک مردگی می گردد . در این صورت دیگر شستشوی دو مرحله ای (واترجت و سنتی) پاسخگوی پاکسازی کامل نما نمی باشد و باید از روش 4 مرحله ای شستشوی کامپوزیت استفاده نمود.

شستشوی 4 مرحله ای به شرح زیر می باشد:

ابتدا گرد و غبار سطح نمای کامپوزیت بوسیله دستگاه واترجت پاکسازی می گردد و در مرحله دوم با استفاده از مواد مخصوص شوینده ی کامپوزیت جرم ورسوب از روی کامپوزیت ها پاکسازی می گردد . بعد از این مرحله نمای ساختمان مجددا با دستگاه واترجت شستشو داده می شود و دنهایت و در مرحله ی چهارم کامپوزیت ها و شیشه های نمای ساختمان به وسیله پد و دستمال نانو فیبر و مواد شوینده مخصوص با خاصیت آنتی استاتیک و قلیایی شستشو داده می شود.

شرکت تحکیم صنعت صعود با نزدیک به دو دهه فعالیت و تجربه ،از اولین و معتبرترین شرکت های کار در ارتفاع با تکنیک ROPE ACCESS می باشد که با بهره گیری از نیروهای متخصص و کارآمد و آموزش دیده و با استفاده از ابزارهای مخصوص کار در ارتفاع و مصالح مرغوب و درجه یک، کلیه خدمات کار در ارتفاع بر روی نمای ساختمان را به شما هموطنان عزیز ارائه می دهد.

لازم به ذکر است که کلیه پرسنل و پروژه های اجرایی شرکت تحیکم صنعت صعود تحت پوشش بیمه نامه کامل حوادث،مسئولیت مدنی و اشخاص ثالث می باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.