نمای کامپوزیت چیست

نمای کامپوزیت امروزه یک از شناخته ترین و مطرح ترین متریال‌ها در ساخت نمای ساختمان است.

ورق کامپوزیت با پوشش آلومینیومی می باشد و به دلیل سبک بودن و کاستن از بار ساختمان و هم چنین زیبایی مدرن، شکل‌پذیری استثنایی و برخی از خصوصیت های فیزیکی و شیمیایی ، یکی از بی رقیب ترین متریال‌های ساختمانی می باشد.

عمده کاربرد ورق کامپوزیت پانل آلومینیومی در صنعت ساختمان،در امر نماسازی ساختمان،سقف کاذب و دکوراسیون است.

مهمترین دلیل اصلی کاربرد ورق کامپوزیت های آلومینیوم در نمای ساختمان ،سبک بودن است ،بطوری که هر مترمربع از این ورق ها تنها ۵ کیلوگرم وزن دارند و به همین دلیل این کاهش وزن تاثیر مستقیمی بر سازه ساختمان دارد که با کاهش ابعاد پی ها ،ستون ها و… صرفه جویی قابل توجهی در مصالح سازه ای به وجود می آید و این امر موجب کاهش نیروی حاصل از زلزله بر ساختمان می گردد.

ورقهای کامپوزیت آلومینیومی از جمله مصالح پیشرفته معماری می باشد که به دلیل کیفیت مناسب و عدم وجود هرگونه محدودیت در طراحی و اجرای آن استقبال فراوانی در صنعت ساختمان از آن شده است.

کامپوزیت ها به عنوان مصالح ساختمانی کاربردهای فراوانی دارند که مواردی از آن به شرح زیر می باشد :

– نمای خارجی ساختمان هافبرج ها با کاربری های گوناگون

– سقف کاذب و دیواره های صنعتی

– دکوراسیون داخلی ساختمان های تجاری و فروشگاه ها

– جایگاه های عرضه سوخت بنزین و CNG

– بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی

– دیواره های تونل ها و پایانه های مسافربری

کامپوزیت ها مزایای فراوانی دارند ولی مهمترین مزیت کامپوزیتی آن است که با توجه به نیازها، می توان خواص آنها را کنترل کرد. بطور کلی مواد کامپوزیتی دارای مزایای زیر می باشند:

– مقاومت مکانیکی نسبت به وزن بالا

– مقاومت در برابر خوردگی بالا

– خواص عایق حرارتی خوب

– قابلیت شکل دهی

– عمر نسبتا طولانی

– به جهت دارا بودن سطح بسیار صاف و صیقلی ،اشعه خورشید را بازتابانیده و گرما را جذب نمی نماید.

امروزه حتی ورق های کامپوزیت با قابلیت های خاص نیز برای مصارف ویژه عرضه شده اند که ورق کامپوزیت ضدحریق و ورق دارای فناوری نانو از این جمله می باشند.

با توجه به مطالب بالا ، یکی از کاربردهای اصلی کامپوزیت آلومینیومی در نمای ساختمان می باشد.نمای کامپوزیت اولین بار در کشور آلمان ابداع و به دلیل کیفیت مناسب و نداشتن محدودیت در طراحی و اجرا مورد استقبال شدیدی قرار گرفت.

نمای کامپوزیت شامل دو ورق آلومینیومی است که ما بین آنها لایه ای پلاستیکی پلی اورتان قرار دارد که به روش اکستروژن(روش حجمی ، برای تغییر شکل مواد به منظور کاهش ضخامت یا سطح مقطع آنها) به هم پرس شده اند.

یکی از مهم ترین روش های بالابردن طول عمر کامپوزیت نمای ساختمان،نگهداری اصولی از کامپوزیت ها می باشد که شستشوی نمای کامپوزیت ها از آن جمله می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *