لایه برداری نمای ساختمان و دیوار با واترسندبلاست

لایه برداری نمای ساختمان

لایه برداری نمای ساختمان زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که وقتی سطوح دیوار و نما مدت‌زمان طولانی در معرض آلودگی باشد و نماشویی و شستشو بر روی سطح نما انجام نگردد، این آلودگی‌ها در سطح نما نفوذ کرده و به‌صورت جرم، سختی، و شوره بر روی نمای ساختمان پدیدار می‌گردند که به‌راحتی و با یک نماشویی ساده از بین نمی‌روند. و یا اینکه لایه‌ای سخت مانند دیوارنویسی، رنگ و موارد مشابه بر روی نمای ساختمان و سطوح دیوار وجود داشته باشد.

روش‌های مختلفی برای نماشویی ساختمان‌ها با آلودگی و جرم و رسوب فراروان و سخت وجود دارد که بسته به نوع نما می‌توان از این روش‌های مختلف نماشویی استفاده نمود.

روش‌های لایه برداری نمای ساختمان

یکی از روش‌های لایه برداری نمای ساختمان که بر روی نماهای آجری،سیمانی و یا سنگی (غیر صیقلی و غیر براق )کاربرد دارد، واترسندبلاست کردن سطح نما و سطوح است، واترسندبلاست عبارت است از فشار آب یا هوا به همراه مواد سیلیس (دانه های ریز و ماسه مانند)که از سنگ معدن سیلیس بدست می آید.

لایه برداری نمای ساختمان و سایر سطوح به دو صورت انجام می‌شود که روش اول سندبلاست خشک که در مقاله‌ای جداگانه به آن پرداخته شده است و روش دوم که روش مورد نظر ما در این محتوا است، و کاملا مناسب برای نمای ساختمان‌های داخل شهری است واترسندبلاست (هیدرو سندبلاست) نام دارد.

لایه برداری با واترسندبلاست و یا هیدروسندبلاست به چه معنایی است

واترسندبلاست یا هیدروسندبلاست: مخلوط فشار آب با سیلیس می باشد که مانند سنباده ای پرقدرت عمل می کند، به طور معمولا سندبلاست نما با استفاده از دستگاه واترجت وسیلیس صورت می گیرد، واترسندبلاست برای لایه برداری از سنگ ،سیمان،کندن هرگونه رنگ از روی آهن و نماهای سنگی و بتونی و هم چنین پاکسازی شوره و جرم از روی آجر کاربرد دارد.

واترسندبلاست نمای ساختمان به معنای لایه‌برداری سطح به‌وسیله فشار آب و دانه‌های سیلیس است، در بعضی از مواقع نمای ساختمان‌هایی مانند نمای سیمانی، نمای آجری و … به دلیل عدم شستشوی به‌موقع و مرتب و قرار داشتن در معرض آلودگی و دود، دچار رسوب و جرم‌گرفتگی می‌شوند که این رسوبات و جرم‌ها به‌راحتی و با یک شستشوی ساده از بین نمی‌روند.

واترسندبلاست برای لایه‌برداری از سنگ، سیمان، کندن هرگونه زنگ از روی آهن و نماهای سنگی و بتونی و همچنین پاک‌سازی شوره و جرم از روی آجر کاربرد دارد.

نکات مهم در خصوص لایه برداری نمای ساختمان با واترسندبلاست

لازم به ذکر است برای هر نمایی باید از سیلیس مخصوص خود همان نما استفاده کرد. به‌طور مثال برای نمای سنگ تراورتن از سیلیس‌های درشت و برای نماهای آجر قدیمی و آجر قرمز از سیلیس‌های نرم‌تر و دانه ریزتر استفاده می‌شود تا به آجر و بندکشی آن آسیب نرسد. لایه‌برداری نما با واترجت باید توجه داشت که به‌هیچ‌وجه بر روی نماهای کنیتکس، صیقلی و براق و سیمان ابزار نباید از سندبلاست استفاده نمود.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید