سنگ تراورتن چیست و چه ویژگی دارد

سنگ تراورتن چیست و چه ویژگی دارد در باره آن بیشتر بدانید

به‌طورکلی، سنگ تراورتن یک نوع سنگ‌آهکی و متخلخل است که از دسته سنگ‌های تزیینی به شمار می‌آید. این سنگ بجا مانده از رسوبات آب‌های معدنی غارها یا چشمه‌های آب گرم یا از رسوب کف دریاها و رودخانه‌ها است که به‌صورت پهنه‌های نسبتاً وسیع در طبیعت دیده می‌شوند.

سنگ تراورتن سنگی میان سنگ مرمر و آهک است که در کنار چشمه‌های آب گرم و به‌ویژه غارهای آهکی به‌وفور یافت می‌شود. حفره فراوان موجود در بافت این سنگ، ناشی از گازهای محبوس در آب‌های گرم هستند و باعث می‌شوند سطح سنگ، غیر صیقلی باشد و گزینه‌ای مناسب برای کف مکان‌هایی باشد که رطوبت بالایی را تجربه می‌کنند.

دلیل استفاده از سنگ تراورتن در کف استخرها نیز دقیقاً همین موضوع است. درعین‌حال، این خلل و فرج، علاوه بر کاربردی بودن زیبایی مضاعفی نیز به سنگ تراورتن بخشیده است.

بافت سنگ تراورتن به‌گونه‌ای است که رویه خارجی آن برخلاف دمای بالای محیط خنک می‌ماند و به همین دلیل نیز بهترین انتخاب برای کف و دیوار استخرها و داخل سازه ها محسوب می‌شود. ضمن این‌که بافت خاص و زبر آن نیز باعث می‌شود تا استفاده از این سنگ‌ها در نمای ساختمان‌ها یا سنگ‌فرش فضاهای بیرونی قدمت و اصالت خاصی را به محیط ببخشد.

دیدگاهتان را بنویسید