تور ایمنی یا تور نجات چیست

تور ایمنی تور نجات
تور ایمنی تور نجات

تور ایمنی، یا تور نجات راهکاری مناسب برای پیشگیری از حوادث ناگوار در اثر سقوط اجسام و افراد از ارتفاع است.

از گذشته تا به امروز یکی از دغدغه‌های مهندسین فراهم آوری محیط کار ایمن به‌منظور پیشگیری از حوادث و پیامدهای ناشی از آن بوده و هست.

همان‌طور که میدانیم در حوزه صنایع به‌ویژه صنعت ساختمان و برای انجام خدمات و عملیات‌های مختلف در ارتفاع نفرات شاغل و عابر ین با خطرات بی‌شماری مواجه هستند، به همین علت میبایستی در محیط پروژهها تمهیداتی اندیشیده شود.

حفظ سلامت و ایمنی افرادی که در ارتفاع فعالیت می‌نمایند و امنیت جانی و مالی اشخاص ثالث (عابر ین پیاده) یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که مدیران تمام پروژه‌ها در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار داده و مطابق با آئین‌نامه (قابل دانلود در پیوست) وضع‌شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به آن مسئول هستند.

در ادامه توضیحات تکمیلی و کاربردی در خصوص تور ایمنی یا تور نجات خواهیم داد که امیدواریم موردپسند شما واقع گردد، و امیدواریم در انتهای محتوا با نظرات سازنده خودتان ما را در بهبود و ارتقاء و بهره‌مندی عموم مخاطبان از مطالب موجود در این بخش یاری فرمایید در ادامه توجه شمارا به مطالعه این محتوا مطابق با فهرست زیر جلب می‌نماییم.

تور ایمنی یا تور نجات چیست و چه ویژگی‌هایی دارد

تور ایمنی و به‌اصطلاح دیگر تور نجات باهدف جلوگیری از سقوط اجسام و مصالح سنگین و سبک از ارتفاع، که بزرگ‌تر از ابعاد شبکه‌های بافته‌شده تور ایمنی باشند، تولید و در پروژه‌های صنعتی و ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

همچنین کاربرد دیگر تور نجات جلوگیری از سقوط کارگران و نفرات در پروژه‌ها است، که در ارتفاع مشغول به انجام فعالیت‌های گوناگون و پرخطر هستند.

تور ایمنی به چه معنا است

منظور از تور ایمنی این است که توری با ویژگی جلوگیری سقوط اجسام از ارتفاع با ظرفیت و فرمول خاص و استانداردی تولید و نصب‌شده باشد.

تور نجات چه مفهومی دارد

تور نجات به معنای این است که جهت محافظت از جان انسان در برابر خطر سقوط از ارتفاع در پروژه‌ها نصب می‌گردد.

همان‌طور که از کاربرد تور نجات که در بالا به آن اشاره‌شده است و ارتباط مستقیم آن در حفاظت از جان انسان‌ها، تور نجات می‌بایستی دارای ویژگی‌های خاصی چه ازنظر مقاومت و مواد تشکیل‌دهنده آن و چه ازلحاظ استانداردهای معتبری که بر اساس آنها بتوانیم با اطمینان محیطی کاملاً ایمن برای سلامت افراد در محل پروژه‌هایمان فراهم نماییم.

تور نجات با چه نوع مواد اولیه ای ساخته می شود

از آن جایی که تورهای نجات کاربردهای متفاوتی دارند تولید کنندگان آن‌ها را بسته به کاربری که دارند از جنس‌های مختلفی می‌سازند، ولی لازم است که بدانیم ماده اصلی سازنده تور نجات پلی‌پروپیلن (Polypropylene) می‌باشد.

پلی‌پروپیلن دارای ویژگی فشاری بسیار خوبی است و دارای سفتی و سختی پایین آن است، این ویژگی به آن اجازه می‌دهد که بعد از اعمال فشار به حالت اولیه خود برگردد.

این ماده به‌طور گسترده‌ای در صنایع هوافضایی و وسایل کنترل رادیویی استفاده می‌شود و مهم‌ترین دلیل استفاده از این ماده در بخش‌هایی که نام بردیم ویژگی قدرت جذب فشار آن است.

مهم‌ترین دلایل استفاده از پلی‌پروپیلن در تورهای ایمنی

پلی‌پروپیلن باعث می‌گردد که تور ایمنی با مقاومت بسیار بالایی، جذب انرژی ناشی از سقوط افراد و اجسام را به شکل کاملاً ایمن در برگرفته و شدت سقوط و برخورد به سطح تور نجات را خنثی کند و همچنین از پرتاب ثانویه اجسام و یا نفرات سقوط کرده در تور نجات جلوگیری کند.

پیشنهاد ما قبل از خرید تور ایمنی و تور نجات

توصیه می‌شود قبل از خرید هر نوع محصول، در مورد انواع مختلف تور نجات، و مواد اولیه تشکیل‌دهنده آن‌ها تحقیق و بررسی نمایید، تا بر اساس نیاز واقعیتان هزینه نمایید در این موارد کارشناسان فروش و فنی شرکت‌های تولیدکننده منتخبتان می‌توانند بهترین راهنمای شما برای یک تصمیم‌گیری ایده آل باشند.

ولی درصورتی‌که به راهنمایی‌های یک شرکت خاص بسنده نکنید و حداقل از طریق 2 تا 3 تولیدکننده و فروشنده تحقیق نموده و مشاوره فنی دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *