رنگ چوب ازمو (Osmo) چیست

رنگ چوب ازمو
رنگ چوب ازمو
رنگ چوب ازمو

رنگ چوب ازمو (osmo) و نکات مهم در مصرف آن

ساخت آلمان صد در صد گیاهی بسته‌بندی‌شده ساز ابزار رنگ‌ها و روغن‌های چوب ازمو Osmo، نیاز به هیچ‌گونه حلال یا رقیق‌کننده‌ای ندارد و افزودن هر ماده‌ای به‌عنوان حلال یا رقیق، از کیفیت نهایی رنگ و زمان پخت می‌کاهد. به علت غلظت بالا و وجود مواد جامد در رنگ‌های ازمو، قبل از مصرف این رنگ‌ها، باید کاملاً هم خورده تا قسمت رنگ‌دانه، مواد جامد، نگه دارنده‌ها و حلال موجود در رنگ کاملاً باهم ترکیب شود.

تاریخچه رنگ چوب ازمو

ازمو (osmo) از سال ۱۸۷۸ میلادی فعالیت خود را درزمینهٔ تجارت چوب و صنعت ساختمان آغاز نمود، مالکان شرکت درزمینهٔ ساخت و تولید سازه‌های چوبی مدرن فعالیت داشتند و از پوسته کردن و ترک خوردن چوب سازه‌های تولیدی‌شان شکایت داشتند، از آن پس مدیران ازمو تلاش کردند رنگ‌های مناسب فعالیت‌های خود تولید کنند تا محدودیتی برای رنگ‌کاری محصولات و سازه‌های خود نداشته باشد و این‌گونه بود که در سال ۱۹۶۴ بخش رنگ‌ها و پوشش‌های مخصوص چوب osmo را تأسیس نمودند.

فروش بالای رنگ چوب اوزمو در سراسر جهان

ازمو آلمان یکی از شرکت‌های پیشرو در تولید پوشش‌ها و رنگ‌ها و روغن‌های طبیعی برای چوب در فضای داخل و خارج ساختمان، چوب‌های ترمو و اشباع شده در جهان است. امروزه در ۷۵ کشور و در بیش از ۲۵۰۰ فروشگاه ازمو محصولات خود را به فروش می‌رساند.

رنگ‌های چوب ازمو به هیچ عنوان برای موجودات زنده مضر نیستند و چوب را در برابر عوامل مخرب محیطی محافظت می‌نماید، روغن‌هایی که در تهیه رنگ‌های ازمو بکار می‌رود روغن‌های طبیعی مثل آفتابگردان، سویا، تخم کتان و روغن نیستل هستند. همان‌گونه که روغن‌های مورد استفاده در این رنگ‌ها طبیعی هستند، رنگ‌دانه‌های آن هم جزو طبقه مواد خوراکی غیر مضر طبقه‌بندی شده‌اند.

رنگ چوب اوزمو کاملا بدون بو است و قابلیت تنفس سطح چوب را نمی‌گیرد

بی‌بو بودن این رنگ‌ها باعث می‌شود تا رنگ به‌راحتی در همه جا و با هر کاربری قابل استفاده باشد. چوب به تغییرات دمایی و رطوبتی اطراف خود همیشه واکنش نشان می‌دهد به عبارتی نفس می‌کشد در این زمان شما نیاز به رنگی دارید که سطح چوب را پوشش دهد، اما مانع از تنفس طبیعی چوب نشود. با توجه به ساختار ریز متخلخل رنگ ازمو، چوب اجازه خواهد داشت تا واکنش طبیعی خود نسبت به شرایط دمایی و رطوبتی به‌راحتی انجام دهد و به عبارتی نفس راحت بکشد.

مقاومت بالای رنگ چوب گیاهی ازمو

رنگ‌های ازمو به‌نوعی جذب چوب می‌شوند و این میزان از پوشش سطح چوب از ترک خوردگی، پوست شدن رنگ جلوگیری می‌کند. مشکلی که ما به‌وفور در رنگ چوب شاهد آن هستیم، پس از پوشش چوب بارنگ ازمو اگر ترکی بر روی صفحه چوبی ایجاد شود به ساختار رنگ آسیب وارد نمی‌شود و شما می‌توانید در صورت نیاز آن بخش ترک خورده را ترمیم کنیم این ترمیم نیاز به تجربه و تجهیزات زیادی ندارد.

قابلیت ترمیم آسان انواع چوب با روغن گیاهی اوزمو

همان‌طور که می‌دانید در فضای داخل و خارج ساختمان عوامل زیادی باعث آسیب دیدن رنگ می‌شود به عبارتی برخورد جسم خارجی تیز و سنگین بارنگ یا چوب باعث ایجاد خط بر روی رنگ خواهد شد. یکی از مزایای بسیار عالی رنگ‌های ازمو قابلیت ترمیم بسیار آسان و کم هزینه آن است، به عبارتی نیاز نیست برای ترمیم خط و خش‌های ایجاد شده بر روی رنگ، از استاد کار ماهر کمک بگیرید، با استفاده از مقدار کمی رنگ ازمو و یک دستمال می‌تواند رنگ آسیب دیده را دوباره رنگ کاری نمود.

همان‌طور که در بررسی مزایای استفاده از روغن گیاهی اشاره شد، این قابلیت به هیچ عنوان در رنگ‌های شیمیایی وجود ندارد. رنگ‌های ازمو به هیچ عنوان برای انسان‌ها و حیوانات خطری ندارند و این بی‌خطر بودن به دلیل استفاده از مواد اولیه طبیعی و روغن‌های گیاهی در ساخت رنگ است.

روغن چوب ازمو مناسب برای استفاده در ظروف چوبی، و اسباب بازی کودگان

روغن‌های طبیعی ازمو در برابر مایعاتی مانند نوشابه، قهوه، چای، آبمیوه، شیر و آب مقاوم می‌باشند. آب گریز بودن از خصوصیات اصلی این رنگ می‌باشد. در برخی رنگ‌های این شرکت حتی از مواد ضد باکتری و ضد قارچ استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده عالی رنگ‌های ازمو قابلیت استفاده از آن برای پوشش اسباب بازی‌های چوبی کودکان و ظروف چوبی می‌باشد. این برند تمامی استانداردهای لازم برای پوشش این‌گونه لوازم را دارا می‌باشد.محصولات مربوط به بخش رنگ این شرکت در سه دسته رنگ‌های مناسب فضای، خارج رنگ‌های مناسب فضای داخل، و ابزار و تجهیزات و لوازم جانبی مربوط به رنگ چوب است.

رنگ مخصوص فضای داخل این دسته از رنگ‌ها شرایط و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند به‌طوری که خیالتان را از بابت داشتن یک محیطی سالم و عاری از مواد شیمیایی راحت می‌کنند.

امروز با توجه به وجود مواد شیمیایی و آلاینده‌ها به‌صورت افراطی در فضای اطرافمان راهی نداریم جز اینکه خودمان دست به کار شویم و محیطمان را تا جای ممکن عاری از مواد شیمیایی کنیم به همین خاطر استفاده از رنگ‌ها و پوشش‌های گیاهی مناسب فضای داخل ازمو به شما پیشنهاد می‌شود، این روغن برای استفاده در فضای داخلی در دو نوع شفاف و مات عرضه می‌شود، از این نوع رنگ می‌توانید برای پوشش انواع الوار و پروفیل چوب طبیعی، روکش طبیعی و صفحات تمام چوب استفاده کنید. این روغن ضمن حفظ خواص طبیعی چوب مقاومت آن را افزایش می‌دهد و چوب را در برابر جذب آب و کثیفی مقاوم می‌کنند.

اجرای رنگ چوب ازمو بر روی چوب خام

برای اجرای این رنگ بر روی چوب خام نیاز به دو دست رنگ کاری دارید و برای بازسازی رنگ اجرای یک دست رنگ کاری کافی می‌باشد. هر لیتر ۲۴ متر مربع را در یک دست و ۱۲ متر مربع را در دو دست پوشش می‌دهد. روغن بی‌رنگ چند منظوره (ploxy-oil) قابلیت ترکیب بارنگ‌های موج نما (Wood Wax Finish Transparent) ازمو را دارند.

رنگ روغن محافظ چوب ازمو

رن روغن محافظ چوب ازمو، این پرایمر شفاف برای استفاده در فضاهای داخلی مرطوب مانند آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پرایمر سطح چوب را اشباع و آن را در مقابل جذب رطوبت مقاوم می‌کنند. محافظ بی‌رنگ چوب (Wood Protector) به‌شدت آب گریز است و حاوی آفت کش نیست. برای استفاده از این رنگ بر روی چوب اجرای یک دست آن کافی است. از این پرایمر برای محافظت بر روی چوب خام یا روکش استفاده می‌شود همچنین پس از اجرای آن می‌توانید از طیف‌های رنگی مختلف استفاده کنید.

رنگ موج نمای ازمو مخصوص چوب

روغن رنگ‌های موج نمای مخصوص چوب (Wood Wax Finish Transparent)، کد این رنگ‌ها با عدد سه آغاز می‌شود و در دو مدل براق و مات برای رنگ کاری در فضای داخل خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رنگ‌ها می‌توان برای استفاده بر روی مبلمان فضای داخل، کمد و کابینت چوبی، درب‌ها، اسباب بازی کودکان، کف‌پوش‌ها، پنل ها و دیوار پوش‌های تمام چوب استفاده کرد، همانند رنگ‌های پیشین چوب را در مقابل آب و آلودگی مقاوم می‌سازد.

برای اجرای این رنگ یک دست کافی است اما می‌توانید برای داشتن رنگی تیره‌تر از دو دست رنگ استفاده کنید. هر یک لیتر رنگ ۲۰ مترمربع را در یک دست پوشش می‌دهد.

رنگ و روغن چوب نمای ساختمان (ترمووود)

انتخاب رنگ برای سازه‌های چوبی نصب شده در فضای خارج یکی از چالش‌های بزرگ بسیاری از رنگ کارها و علاقه‌مندان به مبحث رنگ چوب می‌باشد. پرسش‌های بسیار زیادی در مورد رنگ‌های مناسب فضای خارج از ساختمان مطرح شده است. این رنگ‌ها باید خواص و قابلیت‌های مخصوصی داشته باشند به‌طوری که در مقابل اشعه UV سرما گرما و رطوبت پایداری و مقاومت قابل قبولی داشته باشند.

هر چند که در سازه‌های موجود در فضای باز با چالش‌های بسیار زیادی روبرو هستیم اما شرکت ازمو با معرفی رنگ‌های مناسب فضای خارج از ساختمان بسیاری از چالش‌های پیش رو را حل کرده است. ویژگی‌های رنگ‌های چوب مخصوص فضای باز Osmo رنگ‌های مخصوص فضای باز و با توجه به ساختار ریز متخلخل و نانویی، اجازه تبادل رطوبت با محیط اطراف را می‌دهد در این حالت رطوبت چوب تنظیم می‌شود همچنین این رنگ‌ها مقاوم به آب بوده و در مقابل هوا دیدگی و اشعه UV مقاومت بسیار بالایی دارد.

همان‌طور که در بالا اشاره شد ساختار این رنگ‌ها و نوع پوشش آن به‌گونه‌ای است که به هیچ عنوان پوسته نمی‌کنند شکاف نمی‌خورند و تاول نمی‌زند. اجرای این رنگ بسیار آسان بوده و برای نوسازی رنگ تنها اجرای یک دست پوشش کافی است.

این رنگ‌ها موج نما بوده به‌طوری که ساختار طبیعی چوب به هیچ عنوان از بین می‌رود همچنین به‌خوبی چوب را در برابر حشرات چوب‌خوار قارچ‌ها و کپک‌ها در فضای باز محافظت می‌نمایند.

رنگ و محافظ چوب ازمو برای فضاهای بیرونی و نمای ساختمان

رنگ و محافظ چوب (Natural Oil Woodstain)، عدد آغازین کد این رنگ ۷ است، بهترین پوشش برای استفاده از فضای خارج با طیف رنگی گسترده می‌باشد. ساختار رنگ به‌گونه‌ای است که مقاوم به رطوبت و آب بوده و حفاظت بسیار بالایی از چوب در برابر هوا دیدگی و اشعه خورشید دارد، همچنین این رنگ تمامی خصوصیاتی که در مورد رنگ‌های مخصوص فضای باز ازمو توضیح داده شد، دارا است.

رنگ مخصوص فضای خارج در دو نوع مات و نیمه مات تولید شده است، وبر روی لوازمی مانند مبلمان چوبی فضای خارج، نماهای چوبی، درهای چوبی، پنجره‌های چوبی و پوشش‌های چوبی سقف، آلاچیق و حصار قابل استفاده است.

اگر از این سری از رنگ‌ها، به‌عنوان دست دوم بر روی رنگ اصلی استفاده شود باعث تأخیر انداختن زمان تخریب می‌شود و اگر تنها به‌عنوان پوشش بر روی چوب استفاده شود زمان خاکستری شدن را در مقایسه با چوب خام ۱۲ برابر افزایش می‌دهد.

روش مصرف رنگ و محافظ چوب ازمو مخصوص فضای بیرونی ساختمان

اجرای این رنگ بر روی چوب خام برای اولین بار دو دست و در زمان نوسازی چوب یک دست می‌باشد. هر یک لیتر روغن بی‌رنگ ۲۴ متر مربع را در یک دست و ۱۲ متر مربع را در دو دست پوشش می‌دهد.

از این محافظ چوب می‌توان برای استفاده بر روی مبلمان های فضای خارج و کف‌پوش‌های فضای خارجی و نمای چوبی استفاده کنیم این روغن به سطوح چوبی صیقل می‌دهد و آن را ضد آب و کثیفی می‌کند. در واقع Wood-Decking-Oils ازمو گزینه‌ای عالی برای پوشش برای چوب‌های ترمو و اشباع شده است.

رنگ روغن‌ژل احیا کننده چوب اوزمو

رنگ روغن‌ژل احیا کننده چوب (Wood Reviver Power GEL)همان‌طور که می‌دانید چوب‌های که در فضای خارج از ساختمان قرار می‌گیرند پس از مدت طولانی لکه‌های و روی آن ایجاد شده و رنگ آن به خاکستری تغییر می‌کند، برای بازسازی و از بین بردن قارچ‌های موجود بر روی چوب از ژل مخصوص پاک‌سازی و احیای چوب استفاده می‌شود.

این ژل قابل استفاده بر روی تمام سطوح چوبی فضای خارجی مثل نمای چوبی دکینگ و مبلمان باغی می‌باشد. رنگ روغن‌ژل احیا کننده چوب ازمو مناسب برای بازسازی رنگ و سطح چوب است، و باعث ایجاد طراوت اولیه چوب در فضای خارج از ساختمان می‌شود.

روش مصرف رنگ روغن‌ژل احیا کننده چوب

هر لیتر از این محلول برای بازسازی ۱۰ تا ۲۰ متر مربع کافی می‌باشد. میزان استفاده از این محلول بستگی به میزان تخریب و طوسی شدگی چوب دارد.

روغن پوششی مخصوص چوب ازمو

رنگ روغن پوشش One Coat Only HSPlus کد آغازین این رنگ عدد ۹ می‌باشد و بسیار باصرفه برای ایجاد پوشش و روی چوب تنها با اجرای یک دست می‌باشد از این رو می‌توان برای نماهای چوبی، پوشش‌های چوبی سقف، خانه‌های چوبی و دیوارهای چوبی و حصارها استفاده کرد هر یک لیتر رنگ تقریباً ۲۶ متر مربع را در یک دست پوشش می‌دهد و مانند رنگ‌های مخصوص فضای باز، پوست نمی‌کنند و ترک می‌خورد. رطوبت چوب را کنترل می‌کنند و دافع آب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *