فرآیند تولید چوب ترمووود

فرآیند تولید چوب ترمووود

در این مقاله روش تولید چوب ترمووود را برای شما که علاقه‌مند به دانستن آن هستید توضیح خواهیم داد، امیدواریم اطلاعات موجود در این بخش مورد پسند شما عزیزان قرار گیرد.

چوب ترمووود چیست و فرآیند تولید آن چگونه است

چوب ترمووود به معنای چوب حرارت دیده است که به زبان انگلیسی Thermowood از آن نام می برند. روند تولید چوب ترمووود با استفاده از بخارآب و عملیات حرارتی می باشد که باعث افزایش دوام و طول عمر چوب می‌شود.

این فرآیند بسته به نوع چوب، حجم و رطوبت اولیه آن بین ۴۸ تا ۹۶ ساعت به طول می‌انجامد. روند تولید چوب ترمووود و خشک‌کردن در دمای بالا عملیات حرارتی خنک کردن در این فرآیند، درجه حرارت بالای اعمال‌شده به چوب باعث سوختن یا از بین رفتن عوامل جذب رطوبت و کاهش عمر چوب مانند گلوکز، اسیدسیتریک، رزین (صمغ) که در قسمت داخلی چوب هستند می‌شود و بقیه متبلور می‌شوند.

از بین رفتن این عوامل موجب کاهش چشمگیر جذب رطوبت و دفع آفات چوب می‌شود که باعث بهبود خواص فیزیکی چوب، رنگ عالی و طول عمر بسیار بالا می‌شود.

کنترل کیفیت چوب ترمووود چگونه است

کنترل کیفیت چوبی که قرار است برای نمای ساختمان استفاده شود بسیار مهم است. چوبی که در طی فرآیند ترمووود استفاده می‌شود از زمان بیرون آمدن از جنگل کنترل می‌شود، فرآیند عملیات حرارتی را می‌توان روی همه گونه‌های چوب انجام داد.

کاربرد چوب ترمووود چیست

کاربرد چوب ترمووود به خاطر رنگ منحصربه‌فرد بیشتر در نمای ساختمان و کف‌پوش محوطه‌های بیرونی کاربرد دارند. این فرایند به‌عنوان عملیات حرارتی می‌تواند روی تمام گونه‌های چوب کاربرد داشته باشد اما امروزه متداول‌ترین گونه‌ها چوب کاج و زبان‌گنجشک هستند.

روش‌های ضدآب کردن چوب یکی از بهترین روش‌های ضدآب کردن چوب استفاده از رنگ‌های جذبی می‌باشد. به گفتهٔ رنگ‌های جذبی به‌هیچ‌عنوان پوسته‌پوسته نمی‌شوند و ماندگاری طولانی‌مدت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید