استخر سرپوشیده

طراحی استخر سرپوشیده

استخرها از لحاظ معیارهای مختلف انواع متفاوتی دارند، بطور مثال از لحاظ سایز ،شکل ،عمق و گنجایش ، بسته به نوع کاربرد یا محل قرار گیری آن متفاوت است. استخرهای خانگی کوچک تر و استخرهای عمومی بزرگتر و با گنجایش بیشتر طراحی می گردند.از لحاظ نوع استفاده به استخرهای تمرینی ،قهرمانی ،تفریحی ،غواصی ،استخرهای مخصوص واترپلو و … تقسیم می شوند.همچنین از لحاظ نوع ساختار ،سازه استخرها می تواند بتونی ،فایبرگلاس،آب بندی شده با وینیل یا چوبی باشد و در آخر استخرها از لحاظ نحوه قرار گیری ممکن است روی زمین و یا درون زمین ساخته شوند.

یک نوع دیگر از تقسیم بندی استخرها ،تقسیم بندی استخر سرپوشیده و استخر روباز است که در ادامه در مورد ساخت استخر سرپوشیده ،نکات مثبت و منفی آن مطالبی عنوان می گردد.

درست است که استخرهای روباز برای ورزش کردن،گذراندن اوقات فراغت در کنار خانواده و دوستان و انجام دادن انواع سزگزمی ها مناسب می باشند،اما تمام نکاتی که گفته شد در فصل تابستان  و در هنگامی که هوا سرد نیست کاربرد دارد.بنابراین طراحان در پی حل این مشکل ،استخرهای سرپوشیده را جایگزین کرده اند. اگرچه استخرهای سرپوشیده امکاناتی را که استخرهای موجود در فضای باز دارند را ندارند،اما طراحان با به کارگیری خلاقیت خود ،فضاهای خیره کننده ای را بوجود آورده اند.

طراحی و اجرای مدل استخر سرپوشیده در فضای داخلی خانه یکی از موارد همیشگی دکوراسیون خانه های لوکس و مجلل است.یک استخر خوب به معنای سایز و اندازه بزرگتر نیست.

در طراحی استخر سرپوشیده تعداد زیادی از فاکتور ها نقش اساسی ایفا می کنند،فاکتورهای از قبیل مرزبندی و انتخاب مکان مناسب ،مهندسی صحیح لوازم ،عمق مناسب ،مسائل ایمنی ،زیبایی ،کاربرد و …. در ساخت یک استخر در داخل خانه تاثیرگذار هستند.

ویژگی های یک استخر رویایی:

 استفاده از مصالح و مواد مختلف در فضای داخلی استخرها ،می تواند چهره متمایزی به فضای داخلی آن ببخشد،معمولا برای فضای دیوارها از انواع سنگ یا کاشی استفاده می شود، نوع و مدل استفاده از متریال در فضای داخلی استخرها در واقع می تواند سبک آن فضا را تعیین کند.

نورپردازی یکی از ارکان اصلی در آرامش بخشی به هر فضای داخلی می باشد،استفاده از رنگ های ملایم در نورپردازی در کنار یک طراحی منحصر به فرد می تواند تاثیر دو چندانی در آرامش بخشی و جذابیت فضای استخرها داشته باشد.

وقتی صحبت از یک استخر سرپوشیده می شود ،این معنای کور کردن نور طبیعی نیست. تلفیق نور طبیعی با آب و تلالو آن آرامش فضای استخر را دو چندان می کند،پس اگر دوست دارید از آرامش طبیعت برخوردار باشید سقف های شیشه ای به شما می تواند در این زمینه کمک بسزایی کند،با استفاده از شیشه های مات می توانید به سادگی دید به داخل را هم کورکنید.

آسمان مجازی برای مسقف نمودن استخرها یکی از ایده های هیجان انگیز در چنین فضایی می باشد که به خوبی می تواند فضایی متمایز را برای شما به وجود آورد،فضایی آرامش بخش با طرح هایی از طبیعت .

تلفیق طبیعت زنده با آب می تواند حس آب تنی در یک چشمه ی مخفی در اعماق جنگل را به ارمغان آورد.با ساخت یک تراریوم در جوار استخر ،به خوبی می توان طبیعت را به فضای استخر اضافه کرد.

مراحل ساخت استخر:

– تهیه نقشه دو بعدی و سه بعدی

-انتخاب مکان از لحاظ جغرافیایی برای استخر و تصفیه خانه

-انجام آزمایشاتی بر روی خاک و بررسی پارامترهای استقامت برای ساخت استخر

-تعیین جنس و سایز لوله ها و اتصالات با توجه به شرایط آب و هوایی محل احداث استخر

-محاسبات عمرانی مانند :تعیین سایز میلگردها و تعیین مقاومت بتن

– مشخص نمودن محل مناسب برای گودبرداری و علامت گذاری

-عملیات گودبرداری

-هموارکردن کف و دیوارهای استخر

-آجرچینی دیوار استخر

-آرماتور بندی استخر با توجه به محاسبات صورت گرفته

-لوله گذاری استخر

-عایق کاری و آب بندی استخر

-تجهیز استخر به برق برای روشنایی آن

-استفاده از کاشی برای استخر

نکات مثبت و منفی استخر سرپوشیده

نکات مثبت:

-در تمام فصول سال ،چه سرد و چه گرم از استخر می توان استفاده کرد.

2-استخر سرپوشیده زحمت نگهداری کمتری دارد به دلیل اینکه استخرهای سرپوشیده نسبت به استخرهای روباز کمتر در معرض آلودگی ،زباله ها و گرد و غبار قرار دارند.

3-ساخت استخر سرپوشیده همچنین از لحاظ استفاده از موارد شیمیایی گندزدا و کلر ،زحمت و همینطور هزینه ها را کاهش خواهد داد.به این علت که این نوع استخرها در معرض نور مستقیم خورشید قرار نمی گیرد.

نکات منفی

1- استخر سرپوشیده نسبت به استخر روباز هزینه بیشتری می طلبد، زیرا ممکن است مجبور به ساخت فضایی برای قرارگیری استخر در آن شد.همچنین ساخت استخر سرپوشیده امکانات بیشتری نسبت به استخر روباز نیاز دارد.

2-یکی از امکاناتی که در مورد بالا ذکر شد،سیستم گرمایش آب و فضای استخر است که به هزینه ها اضافه می شود.

3-یکی دگر از نقاط ضعف استخر سرپوشیده این است که فرد دیگر امکان حمام آفتاب گرفتن را ندارد.

 لازم به ذکر است که به اشتباه استخر را در فضایی تاریک قرار ندهید.در صورت امکان سعی کنید در اطراف آن تعداد زیادی پنجره قراردهید و این اطمینان را حاصل کنید که امنیت در طول شبانه روز در این فضا وجود دارد.حتی توصیه می گردد که از انواع نورپردازی ها برای روشن ساختن استخر استفاده کنید.

استخرهای سرپوشیده خطر قرار گرفتن در معرض رطوبت را دارند.بدین صورت برای محفوظ نگه داشتن آنها از این وضعیت ،محیط باید تهویه کافی را داشته باشد.

اگر امکان دارد ،سعی کنید که استخر را نزدیک به خروجی قرار دهید.بدین ترتیب می توانید این بخش از فضا را به قسمت خارجی متصل سازید.

دیدگاهتان را بنویسید