منوی دسته بندی

سبد خرید شما خالی است.

نماشویی

پیچ رول‌پلاک نمای ساختمان

پیچ رول‌پلاک نمای ساختمان، یکی از بااهمیت‌ترین و الزامی‌ترین خدماتی است که می‌تواند مستقیماً از حوادث ناخوشایند جلوگیری نماید.

پیچ رول‌پلاک نمای ساختمان با استفاده از تکنیک دسترسی با طناب یکی از ایمن‌ترین روش‌های مقاوم‌سازی نمای ساختمان است که هم ازنظر هزینه هم کیفیت ایده آل است
تصویر مرتبط با عوامل اجرایی شرکت در حال انجام عملیات مقاوم سازی و پیچ رول‌پلاک نمای ساختمان است.

مقاوم‌سازی نما، با استفاده از پیچ و رول‌پلاک یکی از کم‌هزینه‌ترین روش‌ها می‌باشد که با توجه به‌سرعت در اجرا ازنظر کیفیت نیز، نتیجه ایده آلی دارد.

در ادامه، مطالب مفیدی در خصوص مقاوم‌سازی نما ساختمان، و نحوه اجرا، قرار داده‌ایم و امیدواریم با ارائه نظراتتان در انتهای همین صفحه ما را برای رفع اشکال و یا تکمیل‌تر نمودن محتوا برای استفاده عمومی یاری نمایید.

پیچ رول‌پلاک نمای ساختمان کاربرد و اهمیت آن

امروزه یکی از عوامل در زیباسازی شهرها، نمای ساختمان‌های آن شهرها می‌باشد و با توجه به اینکه از چه نوع مصالح در زیباسازی نما استفاده‌شده، بحث مقاوم‌سازی و ایمنی نماها همواره جزء دغدغه‌های اصلی مالکین و صاحبان ساختمان‌ها بوده است.

جهت زیباسازی نمای ساختمان‌ها از شیوه‌ها و مصالح مختلف و گوناگونی استفاده می‌گردد، و تنوع فراوانی برای انتخاب نوع متریال نما وجود دارد. مانند کامپوزیت، کرتین‌وال، چوب، آجر، سیمان، و ده ها مورد دیگر.

یکی از انواع انتخاب ها که از قدیم‌الایام بر روی نما استفاده می‌شده است و قدمت زیادی دارد سنگ و انواع مختلف آن است.

ساختمان‌هایی که دارای نمای سنگی می‌باشند ممکن است درگذشت زمان، به دلایلی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد دچار ریزش شوند که این ریزش علاوه بر نازیبا شدن نمای ساختمان، خطرات فراوانی برای افراد و اشخاصی که در طول شبانه‌روز در حال تردد و عبور و مرور در بخش ورودی و اطراف ساختمان هستند، دارد.


دلایل ریزش سنگ‌های نما و نیاز سطح به مقاوم‌سازی

افت کیفیت و لقی و ریزش سنگ‌های نمای ساختمان علت‌های مختلفی دارد که به عمدترین آن در این بخش می‌پردازیم.

عوامل داخلی

 • مانند استفاده نکردن از ملات با کیفیت به مقدار مناسب
 • عدم استفاده از مصالح مرغوب و درجه‌یک
 • عدم استفاده از اسکوپ در پشت سنگ ها
 • تعمیرات و تخریب از سمت داخل واحد
 • وجود رطوبت از پشت سنگ نما
 • نشست ساختمان

عوامل خارجی

 • شرایط جوی بد آب و هوایی مانند باد و باران شدید
 • انقباض و انبساط ایجاد شده بر اثر سرما و گرما
 • زمین‌لرزه ویا همان زلزله
 • موج شدید انفجار در اطراف ساختمان

بنابراین بهتر است اقدامات ما پیشگیرانه باشد تا در حد بسیار زیادی بتوان از عواملی که در بالا به آن اشاره کردیم بدون هرگونه خسارت احتمالی گذر نماییم.

ولی درصورتی‌که ما نقشی در ساخت‌وساز نداشته‌ایم و یا به هر دلیل شاهد ریزش سنگ‌های نمای ساختمان هستیم چندین روش برای مقاوم‌سازی وجود دارد.

یکی از کم‌هزینه‌ترین و ایده‌آل‌ترین روش‌ها پیچ و رول‌پلاک نمودن سنگ‌های نمای ساختمان است، که باعث می‌شود تا مالکین، از استحکام نمای ساختمان خود مطمئن گردند، و با انجام مقاوم‌سازی طول عمر بیشتر و ایمنی نمای ساختمان‌شان را تضمین نمایند.


نظر مهندس عطاری عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی

نادر خواجه احمد عطاری معتقدند که علاوه بر اینکه معمار ساختمان باید طراحی لازم را از ابتدای فرایند ساخت‌وساز برای نما در نظر بگیرد، مهندس سازه هم باید بارهای وارده توسط نمابر سازه را موردبررسی قرار دهد.

وی بابیان اینکه متأسفانه بسیاری از نماها متناسب با شرایط زلزله‌خیزی و اقلیم ما نیست، اظهار داشتند، بیش از ۹۰ درصد نمای ساختمان‌های امروز سنگی است که متأسفانه در بیشتر موارد به شکل غیراصولی اجرا می‌شود و می‌تواند حادثه‌آفرین باشد.

در زلزله کرمانشاه شاهد بودیم که اغلب نماهای سنگی ساختمان‌ها فروریخته بود.

مهندس نادر عطایی

عضو هیئت‌علمی بخش سازه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: خوشبختانه برخلاف سال‌های دورتر، اخیراً اقدامات خوبی از طرف شهرداری تهران انجام می‌شود.

با توجه به این خبر می‌توان اذعان داشت باید سنگ‌های نمای ساختمان مقاوم‌سازی گردند، چه در حین ساخت نما با استفاده از مصالح مرغوب و به مقدار و میزان کافی، و چه بعد از ساخت نما به‌وسیله پیچ رول‌پلاک این مقاوم‌سازی باید صورت پذیرد.


پیچ رول‌پلاک نمای ساختمان بیشتر بر روی کدام نماها استفاده می شود

مقاوم‌سازی نمای ساختمان و سازه‌های شهری و صنعتی با توجه به سبک معماری کنونی، در بیشتر مواقع بر روی سطوح و انواع مختلف سنگ‌ نمای ساختمان‌ها استفاده می‌گردد.

متأسفانه بعد از گذشت مدتی به دلایل مختلفی مانند انبساط و انقباض فصلی و مواردی که در بالا به آن اشاره کرده ایم، شاهد ریزش سنگ از روی سطح نمای ساختمان هستیم.

باید هوشیار باشیم که نمای در حال ریزش ، می تواند خطرات جانی و مالی غیر منتظره ای برای ما به‌دنبال داشته باشد. به همین دلیل رفع این چالش بهتر است در اولویت برنامه های کاری ما قرار گیرد.


انواع روش های مقاوم سازی نما

روش‌های مقاوم‌سازی روش‌های مقاوم‌سازی سطوح در ارتفاع بنا به نیاز و شرایط محیطی و متریال سطوح می‌تواند متفاوت باشد که در ادامه به چند نمونه از آن اشاره می نماییم.

 • میخ‌پرچ
 • جوشکاری
 • چسب‌های صنعتی
 • پیچ رول‌پلاک

بهترین پیچ برای مقاوم‌سازی نما چه مشخصه‌ای دارد

بهترین نوع پیچ‌هایی که می‌توان برای این کار پیشنهاد داد پیچ‌های گالوانیزه سرد می‌باشد.

پیشنهاد دوم استفاده از پیچ‌های روکش‌دار باکیفیت است. باید توجه داشت که پیچ‌های گالوانیزه سرد بهترین گزینه برای عملیات مقاوم‌سازی نمای ساختمان هستند.

حداقل ارتفاع پیچ

اندازه پیچ‌ها: ارتفاع پیچ‌های مورداستفاده در نمای ساختمان نیز از پنج سانتیمتر کمتر و از هفت سانتیمتر بیشتر نمی‌باشد آن‌هم به دلیل اینکه پیچ کمتر از پنج سانتیمتر بعد از عبور از سنگ به میزان کافی در بتن موجود در پشت سنگ‌ها نفوذ نمی‌کند و می‌تواند عملاً عملیات مقاوم‌سازی را بی‌فایده نماید.

حداکثر ارتفاع پیچ

استفاده از پیچ‌هایی با ارتفاع بیش از هفت سانتیمتر می‌تواند سوراخ‌های بزرگ بر روی سنگ ایجاد نماید و حتی باعث تخریب سنگ‌ها و حتی بتن پشت سنگ گردد.

جمع‌بندی کلی در خصوص پیچ‌های موردنیاز برای مقاوم‌سازی نمای ساختمان

مهم اینکه اندازه‌ها اعلام‌شده بر اساس دوغاب ریزی نرمال (نه کم و نه زیاد) و بر اساس تجربه پیشنهاد می‌گردد. و این اندازه‌ها می‌تواند بر اساس شرایط واقعی هر پروژه تغیر کرده کند.

ملاک عمل ما نظر کارشناسانی است، که بعد از بازدید حضوری و دیدن واقعیت‌های موجود در پروژه به ما پیشنهاد می‌نماید.


برخی از ویژگی‌های پیمانکار منتخب برای مقاوم‌سازی نما

پیمانکار برتر پیمانکاری است که خدمات ارائه‌شده را ضمانت اجرایی نماید، عملیات مقاوم‌سازی بسیار حساس بوده و می‌بایستی توسط شرکت‌ها و یا افرادی متخصص و متعهد انجام پذیرد. تا با اطمینان بیشتری ریسک خسارت‌های مالی و جانی احتمالی به کمترین حد ممکن برسد و در نهایت خدماتی با کیفیت دریافت گردد.


منسوخ شدن استفاده از سنگ در اکثر کشورها و کشورهای پیشرفته

امروزه استفاده از سنگ برای نمای بیرونی ساختمان‌ها در اکثر کشورهای دنیا جای خود را به سازه‌های سبک‌تر مانند کامپوزیت، و غیره داده است.


قیمت پیچ ‌رول‌پلاک نما و روش محاسبه آن

قیمت پیچ رول‌پلاک نما و روش محاسبه آن الگوی خاصی ندارد و با توجه به شرایط و موقعیت هر پروژه متفاوت می‌باشد.

در ادامه ما فرمولی را برای محاسبه قیمت تقریبی پیچ رول‌پلاک نمای ساختمان شرح خواهیم داد و امیدواریم این روش برای شما کاربردی باشد.

هشدار

این هشدار را جدی بگیرید

متأسفانه طبق گزارش‌ها و شواهد دیداری این شرکت در طول این سال‌ها ریزش سنگ‌های جداشده از نما. در سراسر ایران سالانه خسارت‌های جانی و مالی قابل‌توجهی را نشان می‌دهد که در برخی از مواقع باعث فوت هم‌وطنان نیز گردیده.

tahkimsanat.com